دانستنی های وازکتومیوازکتومی - دکتر هادی افتخاری

وازکتومی با اخته کردن کاملا متفاوت می باشد. در اخته کردن بافت بیضه برداشته و یا تخریب می‌شد در نتیجه بیضه‌ها کارآئی خود را کاملا از دست می‌دادند، در حالیکه در وازکتومی هیچ کار خاصی بر روی خود بیضه‌ها صورت نمی‌پذیرد و این بافت کاملا سالم و دست نخورده باقی می‌ماند و کارآئی خود را کاملا حفظ می‌نماید.
بیضه‌ها در واقع 2 محصول را در بدن یک فرد مذکر ایجاد می‌کنند:
1)    هورمونهای جنسی: ایجاد تمایلات جنسی و صفات ثانویه جنسی مانند رویش ریش و سبیل و  فرم صدا و ظاهر مردانه را در یک فرد مذکر می‌نمایند.
2)    ایجاد اسپرم‌ها: اسپرم‌ها همان سلولهای زایا در آقایان می‌باشند که در بیضه‌ها تولید وتکامل یافته سپس توسط مجرای وازدفران به کیسه‌های منی در بالا می‌رسند.
اسپرم‌ها حجمی معادل فقط 2 تا 5% از حجم کل مایع منی در آقایان را تشکیل می‌دهند.
نکات مهم:
الف: عدم تاثیر وازکتومی بر تمایلات جنسی و صفات مردانه:
با توجه به سالم بودن بافت بیضه‌ها در وازکتومی و عدم تاثیر وازکتومی به ترشح هورمونهای جنسی به این نتیجه می‌رسیم که وازکتومی هیچ تاثیر مستقیمی بر کاهش و یا افزایش تمایلات جنسی و صفات مردانه فرد نخواهد داشت. بدیهی است که وازکتومی بعلت از بین بردن نگرانی از بروز حاملگی ناخواسته نزد زوجین می‌تواند بطور غیر مستقیم افزایش لذت جنسی و به طبع آن افزایش تمایلات جنسی را بدنبال داشته باشد.

ب:وجود مایع منی بعد از انجام عمل وازکتومی:
با توجه به سهم جزئی اسپرم‌ها از حجم کل مایع منی (2 تا 5%) پس از وازکتومی فرد مایع منی را با همان حجم و شکل سابق خواهد داشت.

ج: عدم تاثیر وازکتومی بر چاقی و یا لاغری و نیز سرنوشت اسپرم های تولیدی بعد از عمل:
پس از انجام عمل وازکتومی اسپرم‌های تولید شده در بیضه ها با توقف کوتاهی در پشت ناحیه بسته شده تجزیه و سپس باز جذب بدن خواهند شد و با توجه به میزان بسیار پایین مواد تشکیل دهنده اسپرم ‌ها (پروتئین، ویتامین سی، قند و غیره) وازکتومی هیچ تاثیری بر چاقی و یا لاغری فرد نخواهد گذاشت.

د: وازکتومی مانع از ابتلای فرد به بیماریهای مقاربتی مانند هپاتیت و ایدز نمی‌گردد:
در پاره‌ای از موارد (ابتلاء مکرر به عفونت‌های بیضه مانند اورکیت و اپیدیدیمیت‌ ) همکاران ارولوژیست وازکتومی را به عنوان یک روش برای جلوگیری از عفونت های راجعه توصیه می‌نمایند.

اثر بخشی وازکتومی:
وازکتومی به عنوان یکی از اثر بخش‌ترین روشهای پیشگیری از بارداری شناخته شده است. WHO یا همان سازمان بهداشت جهانی وازکتومی را بعنوان آسانترین و مطمئن‌ترین روش پیشگیری دائمی از بارداری معرفی کرده است.بدیهی است با پیگیری‌های بعد از عمل و انجام دو نوبت ـآزمایش آنالیز اسپرم بعد از عمل و تائید دیده نشدن اسپرم در مایع منی میزان موفقیت عمل نزدیک 100% می‌رسد. بدیهی است در مورد بسیار نادر از عمل‌ها همراه با انجام آزمایشات بعد از عمل به علت کانالیزه شدن لوله‌ها (ایجاد ارتباط مجدد بین لوله‌ها) اسپرم زنده در مایع منی دیده می‌شود که لزوما پیگیری  تا 6 ماه بعد از عمل را بدنبال داشته و پس از آن در صورت مشاهده اسپرم زنده عمل وازکتومی بطور مجدد باید انجام گیرد.
با توجه به این نکته:

اهمیت انجام آزمایشات بعداز عمل برای تمامی داوطلبین خود نمایی می‌نماید.